در برنامه مجله دانشگاه مطرح شد؛ نقش موثر دانشگاه آزاد در ارتقای رتبه علمی کشور

0

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد دانشگاه آزاد ظرفیت بالقوه‌ای برای بیان حرف‎ اول در حوزه‏‌های علمی و پژوهشی در کشور و حتی منطقه دارد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، علی اکبر ولایتی در برنامه تلویزیونی «مجله دانشگاه» که شب گذشته از شبکه یک سیما پخش شد، دانشگاه آزاد اسلامی را متعلق به نظام و مردم دانست و گفت: «دانشگاه از بسیاری از قیدوبندهای بوروکراتیک رها و دستش باز است. یعنی می‎تواند در حوزه‌های آموزش و پژوهش فعالیت کند. بنابراین دانشگاه آزاد ظرفیت بالقوه برای بیان حرف‎ اول در حوزه‏‌های علمی و پژوهشی در کشور و حتی منطقه دارد.»

در این برنامه دکتر علی‌محمد نوریان، دبیرکل هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: «بدون داشتن استانداردهای تعریف شده، مقررات، ضوابط و رویه‌‏هایی که امروز در دنیا شناخته شده و در جامعه ما هم بومی و از آن‎ها استفاده شده؛ قادر به رشد تعالی نخواهیم بود. بنابراین ما آمادگی داریم تا دانشگاه آزاد اسلامی را با چارچوب مقرارتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین، وزارت‎خانه‎های علوم و بهداشت تعقیب و به دنبال آن هستند، تنظیم کنیم.»

دکتر ابراهیم واشقانی‌فراهانی، معاون سابق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این برنامه گفت: «یکی دیگر از برنامه‎های راهبردی دانشگاه، مشارکت دانشگاه در تراز جهانی در انتشار مقالات بین‎المللی است.»

همچنین دکتر میترا هاشمی‌طباطبایی، رئیس مرکز علم و علم‌سنجی دانشگاه به رتبه اول تولید علم کشور در پایگاه اسکوپوس اشاره کرد و افزود: «تولید علم دانشگاه در سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۶ درصد نسبت به سال قبل یعنی سال ۲۰۱۴، افزایش داشته است.»

در ادامه دکتر علیرضا منادی‌سفیدان، معاون امور مجلس دانشگاه بر این رتبه تاکید کرد و افزود: «اگر تولید علم دانشگاه آزاد نبود این رتبه به عدد ۲۳ می‏‌رسید. بنابراین ایران عزیز رتبه ۲۳ نبودنش را مدیون زحمات اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد است.»

دکتر مرتضی موسی‌خانی، سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در این برنامه گفت: «در اکثر کنفرانس‎های بین‌‏المللی اساتید ما دارای مقاله و صاحب مقالات منتخب هستند که در همایش‎های بین‎المللی عرضه می‎شود.»